The winners for national item and category winners from National Eisteddfod Academy 2020 were announced on Saturday 4 September, at a ceremony at Curro Aurora
Orban learners received numerous awards in the foundation phase and intersen sessions.

Winners were judged nationally, due to fewer entries as per previous years there was no regional judication done.

Herewith is our full list of winners from Orban School.

ITEM WINNER AWARDS

    Name Section Awards Category Item Nr Instansi
    Caitlin Kreusch Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Verhalend) – Grondslag Fase Af03-6024-02 Orban Primary School
    Carmen Burger Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Liries) – Junior Af03-6025-06 Orban Primary School
    English Grade 4 Group Speech & Drama Experimental Work / Eksperimentele Werk En05-6053-14 Orban Primary School
    Fp 3a 3es 3ee Speech & Drama Experimental Work / Eksperimentele Werk En05-6053-13 Orban Primary School
    Giorgia Sara Levitt Speech & Drama English Poetry (Lyrial) – Junior En03-6025-06 Orban Primary School
    Layla Stewart Speech & Drama English Poetry (Lyrial) – Junior En03-6025-06 Orban Primary School
    Lungile Richards-Molewa Speech & Drama English Poetry (Narrative) – Junior En03-6024-06 Orban Primary School
    Lungile Richards-Molewa Speech & Drama English Reading – Junior En06-6057-06 Orban Primary School
    Lungile Richards-Molewa Speech & Drama English Reading – Junior En06-6058-06 Orban Primary School
    Mahdiyya Bhamjee Speech & Drama English Poetry (Limerick) – Junior En03-6023-02 Orban Primary School
    Matieu Van Der Vyver Speech & Drama Afrikaanse Lees – Junior Af06-6057-04 Orban Primary School
    Michelle Taylor Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Liries) – Junior Af03-6025-06 Orban Primary School
    Muhammad Patel Speech & Drama English Reading – Foundation Phase En06-6057-03 Orban Primary School
    Nin Brown Creative Work Creative Work – Drawing Cw03-7010-02 Orban Primary School
    Reynier Van Der Vyver Creative Work Creative Work – Drawing Cw03-7010-02 Orban Primary School
    Reynier Van Der Vyver Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Limiriek) – Junior Af03-6023-02 Orban Primary School
    Yaseen Bhamjee Speech & Drama English Reading – Junior En06-6058-04 Orban Primary School
    Yaseen Bhamjee Speech & Drama English Poetry (Limerick) – Junior En03-6023-04 Orban Primary School
    Yaseen Bhamjee Speech & Drama English Public Speaking – Junior En07-6067-04 Orban Primary School
    Yela Imenda Speech & Drama English Reading – Junior En06-6057-04 Orban Primary School
    Zara Bartlett Creative Work Creative Work – Sculpture Cw03-7013-05 Orban Primary School
    Zaydaan Yasseen Speech & Drama English Reading – Junior En06-6057-05 Orban Primary School
             

 

MEDAL AWARDS

  Name Section Awardscategory Itemnr Instansienme
  Caitlin Kreusch Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Verhalend) – Grondslag Fase Af03-6024-02 Orban Primary School
  Giorgia Sara Levitt Speech & Drama English Poetry (Lyrial) – Junior En03-6025-06 Orban Primary School
  Layla Stewart Speech & Drama English Poetry (Lyrial) – Junior En03-6025-06 Orban Primary School
  Mahdiyya Bhamjee Speech & Drama English Poetry (Limerick) – Junior En03-6023-02 Orban Primary School
  Muhammad Patel Speech & Drama English Reading – Foundation Phase En06-6057-03 Orban Primary School
  Nin Brown Creative Work Creative Work – Drawing Cw03-7010-02 Orban Primary School
  Reynier Van Der Vyver Creative Work Creative Work – Drawing Cw03-7010-02 Orban Primary School
  Zaydaan Yasseen Speech & Drama English Reading – Junior En06-6057-05 Orban Primary School

 

AMBASSADOR AWARD

  Name Section Awardscategory Itemnr Instansienme
  Lynette Van Niekerk Creative Work Creative Work – Sculpture Cw03-7013-06 Orban Primary School

 

TOP 10 AWARDS

  CAITLIN KREUSCH Speech & Drama Afrikaanse Poësie (Verhalend) – Grondslag fase AF03-6024-02 ORBAN PRIMARY SCHOOL Sixth Position
  MAHDIYYA BHAMJEE Speech & Drama English Poetry (Limerick) – Junior EN03-6023-02 ORBAN PRIMARY SCHOOL Seventh Position